Uçan Kalem

Uçan kalem genel olarak tükenmez kaleme oldukça benzeyen ve uçucu bir mürekkebe benzeyen bir kalem çeşididir. Dikiş atölyelerinde, konfeksiyonlarda ve tekstillerde tekstil kalemleri ve uçan kalemler sıklıkla tercih edilen yardımcı gereçlerdir. Uçan kalemlerin birçok farklı amacı ve işlevi bulunur. Tasarım ve şekil açısından genellikle diğer kalemlerden ayrılamayan bu kalemler genel olarak kumaş olan hemen hemen her yüzeyde çizim yapabilmek ve yazı yazabilmek amacıyla kullanılır. Uçan kalemler genel olarak tekstil kalemleri olarak da adlandırılır.

Bu kalemler tükenmez kalemler ile oldukça benzerlik gösterirler. Ancak uçan kalemlerin mürekkep yapıları diğer kalemlerden oldukça farklıdır. Bu kalem kumaşlar üzerinde yapılacak herhangi bir çizimi veya yazma işlemini çok rahat ve çok kolay bir şekilde yerine getirebilir. Bu kalemler piyasada kalıcı ve silinebilir modelleri olmak üzere iki farklı çeşitte yer almaktadır. Renk olarak da oldukça farklı model ve çeşitlerde bulunabilecek olan uçan kalem veya tekstil kalemi genellikle hemen hemen her zevke uygun işleyişe sahiptir. Uçan kalemler ayın şekilde her işleve uygun modelleri ile kullanıcıların dikkatini çeker.

Uçan Kalem Nerelerde Kullanılır?

Uçan kalemler daha çok profesyonel amaçlarla ve iş yerlerinde kullanılan kalemlerdir. Ancak bu kalemler birçok kullanıcı tarafından evde hobi amacıyla veya ufak tefek tamirat işlemleri nedeniyle de tercih edilmektedir. Uçan kalemlerin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu çok geniş kullanım alanları sayesinde tekstil kalemleri kumaşlar ile alakalı dikiş ve kesim işlemlerinin en önemli yardımcılarından biridir. Uçan kalemler ile kumaş üzerinde yapılabilecek işlemler, kumaş yüzeyine işlenerek dikiş ve kesim işlemlerini çok pratik hale getirir. Çünkü kumaş kesimi esnasında işlemin yavaş, sakin ve dikkatli yapılıyor olması ve aynı zamanda kumaşa zarar verilmemesi çok önemlidir.

Özellikle de zor kumaşlar üzerinde yapılacak işlemlerde uçan kalemlerin kullanımına yer verilerek kesimler ve işlemler çok daha rahat ve hatasız bir şekilde yapılabilir. Uçan kalemler giyim sektöründe de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü bu kalemler kolay bir kullanıma sahiptir ve bu kullanımları sayesinde süsleme ve şekil verme gibi işlemlerde kullanıcılara oldukça büyük koalylıklar sağlıyor. Uçan kalem genel olarak piyasada silinebilir veya kalıcı olarak iki farklı şekilde yer alıyor. Bun modellerden silinebilir olan model ısı ve su kullanılarak oldukça rahat bir şekilde temizlenebiliyor.

Uçan Kalem Özellikleri Nelerdir?

Uçan kalem ile bırakılan izler, yapılan çizimler, yazılan yazılar ısı ve su kullanıldığı zaman rahatlıkla temizlenebilir ve çabukça kaybolur. Bu kalemler ile her türlü kumaş çeşidine ve modeline rahatlıkla çizim yapılabilir. Uçan kalemler yazı yazmak için kullanılan kalemler değillerdir. Bu kalemlerin ana kullanım amaçları ve yerleri terzilik işleridir. Terzilik ve konfeksiyon işlerinde kumaşların üzerine dikim izleri çizmek veya kalıp çizgileri çekmek için genellikle uçan kalemlere başvurulur. Çünkü uçan kalemlerin bırakacağı izler isminden de anlaşılabileceği gibi uçucudur. Bu kalem ile yapılan bir işaretleme, çizilen bir çizgi, yazılan bir yazı daha sonrasında su ve ısı kullanıldığında tamamen yok olacaktır. Daha önceleri kumaş üzerlerine işaretleme yapılırken artık son zamanlarda ve günümüzde bunun yerini uçan kalem almıştır. Tamamen uçucu olan yapısından dolayı kumaş üzerlerine yapılacak işlemlerde ve işaretlemelerde tekstilciler tarafından tamamen uçan kalemler tercih edilmektedir.

Uçan Kalem Nedir?

Uçan kalemler günümüzde çok yaygın ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Terzilerde, tekstil atölyelerinde ve konfeksiyonlarda uçan kalem kullanımı çok fazla yaygındır. Çünkü uçan kalemler özel yapılmış farklı bir mürekkebe sahiptir. Bu mürekkebin özelliği ise kumaş üzerine işlem yapıldığında ısıtılarak kaybolmasıdır. Tekstil sektörünün olduğu hemen hemen her yerde kumaşlar üzerinde doğru kesim ve doğru işlem açıları yakalamak için bu şekilde uçucu özelliğe sahip tekstil kalemleri kullanılmaktadır. Bu uçan kalemler tükenmez kalemler ile birçok konuda ve noktada benzerlik göstermektedir. Daha çok genellikle kumaş üzerlerinde işlem yapmak için kullanılan uçan kalemler sayesinde birçok farklı kumaş çeşidi ve yüzeyi üzerinde rahatça ve korkmadan işlem yapılabilir. Uçan kalemlerin mürekkepleri ısı ve su ile temas ettiği zaman buharlaştığı ve yok olduğu için bu kalemler ile yapılan işlemler kumaş üzerinde iz bırakmaz.

Bu iz bırakmama özelliği sayesinde bu kalemler ile yapılan işlemler çok rahat ve kolaylıkla silinebilir. Bu sayede uçan kalemlerle kumaş üzerinde korkmadan işlemler yapılabilir. Kumaş üzerlerine çizimler yapmak, yazılar yazmak ve işaretlemelerde bulunmak için kullanılan uçan kalemler tıpkı normal kalemlerin normal kağıt üzerine yazı yazması gibi oldukça kolay ve rahat bir şekilde kullanılabilir.

Uçan Kalem Büyük ve Küçük Tip Arasındaki Fark Nedir?

Kumaşlara düzgün ve doğru şekiller vermek o kumaş üzerinde doğru açılarla kesim yapmak ile mümkün olmaktadır. Kumaşlar üzerinde de doğru açılarla ve doğru biçimlerde kesimler yapabilmek için de uçan kalem kullanımı olmazsa olmaz bir önem taşımaktadır. Çünkü tekstil sektöründe yanlış şekilde kesilen ve işlem yapılan kumaşlar genel olarak çöp olur ve işe yaramaz hale gelirler. Bu sebeple de kumaş kesimi esnasında ve kumaşlara işlem yapılırken çok dikkatli ve sabırlı olunmalıdır. Uçan kalemler boyutlarına göre büyük ve küçük uçan kalemler olarak sınıflandırılabilirler. Büyük uçan kalemler yoğun kullanımda çok daha fazla mürekkebi içinde barındırdığı için küçük kalemlere göre çok daha fazla ekonomiktir.

Uçan Kalem Hangi Renkleri Vardır?

Uçan kalemler kumaşlar üzerinde işlemler, kesimler ve çeşitli birçok kesme biçme işlemlerinin kolayca yapılabilmesi için çok önemli kolaylaştırıcı bir yardımcı gereçtir. Hem profesyonel hem de aynı şekilde hobi amaçları ile kullanılabilen uçan kalemler sayesinde hem oldukça yaratıcı hem de oldukça pratik uygulamalar yapılabilir ve kumaşlar üzerinde rahatlıkla çizim gibi işlemler yapılarak kesim işlemleri kolaylaştırılabilir. Uçan kalem kullanabilmek veya nasıl kullanılacağını öğrenmek için herhangi bir eğitimden geçmeye, bir yetenek öğrenmeye veya kursa gitmeye gerek yoktur. Şahsi olarak kullanarak birkaç ufak kullanım ile birlikte uçan kalem konusunu tam anlamıyla çözülebilir ve bu kalem rahatlıkla kullanılabilir. Bu kalemler kullanarak gerek profesyonel hayatta gerek ise şahsi günlük hayatta kullanılan tekstil ürünlerinde yaratıcı işlemler yapılabilir. Aynı şekilde profesyonel alanlardaki kullanımlarda da kumaşlar üzerindeki işlemleri hızlandırmak ve kusursuz hale getirebilmek için uçan kalemlerden yararlanılır ve hemen hemen tüm kumaşlar üzerinde birçok yaratıcı uygulama yapılabilir. Uçan kalemler piyasada birçok farklı renk seçeneği ile yer alıyor. KumaşBeğen olarak elimizde Kırmızı, Mavi, Siyah ve Beyaz renkler bulunmaktadır.

Uçan Kalem Fiyatları

Aynı şekilde birçok marka da farklı renklerde ve farklı modellerde uçan kalemler üretiyor ve piyasaya sürüyor. Bu kalemleri tercih ederken kullanım sıklığının belirlenmesi oldukça önemli bir kriterdir. Bu kullanım sıklığı belirlenerek set halinde veya tekli uçan kalem satın alımına karar verilebilir. Genel olarak uçan kalem fiyatları uçan kalemlerin renklerine, modellerine, markalarına, kullanım amaçlarına ve büyüklüklerine göre değişiklik göstermektedir. Uçan kalemler genel olarak set halinde veya tekli olarak satılır ve kullanıcı bütçesine uygun olarak birçok farklı fiyat aralığına sahiptir. Burada uçan kalem seçimi yapılırken kullanım sıklığının nasıl olacağının belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu sayede hem bütçeye uygun hem de kullanım amacına uygun olarak, birçok farklı uçan kalem markası ve modeli içerisinden en uygunları tercih edilebilir.

Instagram sayfamızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.