Tulumba Pres Kalıp Aparatı Nedir ve Nerelerde Kullanılır ?

Kuşgözü, çıtçıt, kanca, kot düğmesi, perçin rivet, çakma inci, mont gömlek çıtçıtı, düğme kaplama ve bebe çıtçıt klikıt gibi ürünlerin bazı kıyafetlere montaj edilmesi amacı ile kullanılan araca tulumba pres denir. Bu ürünleri, kıyafetlere, kemerlere, çanta ve ayakkabılara montajlamak ve çakmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kumaş kaplama, zımbalama, delme ve düğme yapma işlevleri için de kullanılabilir. Bu farklı amaç ve ürünlere yönelik özel aparatlara sahiptir. Kullanmak istediğiniz ürün için olan aparatları tulumba pres makinasına, ağız kısmına takarak kullanabilirsiniz. Tulumba pres kalıplarına ürünlerin parçalarını yerleştirdiğinizde kumaşın arada kalması gerekir ve bu şekilde pres işlemini yapabilirsiniz. Tulumba pres kalıp aparatları ve tulumba pres makinesi kullanılarak ortaya çıkarılan ürünler uzun süre kullanılabilir sağlamlıktadır.

İçeriğimizde ise tulumba pres kalıp aparatının ne olduğu, özellikleri, nerelerde ve nasıl kullanıldığı aynı zamanda satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konular sizleri bekliyor.

Tulumba Pres Kalıp Aparatı Nedir?

Tek bir makine kullanarak kıyafetlere ve diğer ürünlere aparatları yardımıyla monte işlemini yapabileceğiniz bir araç olma özelliği taşır. Kıyafet, çanta, kemer ve ayakkabılara montaj yapmak için kullanılan bu araca aynı zamanda çıt çıt çakma makinesi veya kuşgözü basma makinesi/aracı da denilir. Tekstil ürünlerine uygun kalıplar yani aparatlar kullanılarak her türden tekstil aksesuarlarının, metal araçların deri ya da kumaşlara monte edilmesi için kullanılır. Kumaşların kaplanmasında ya da düğme yapmada da kullanılır. Hafif ve küçük olmasından dolayı taşınabilir özelliktedir ve el ile manuel kullanım imkanı tanır. Tulumba presinin kalıplarının takılması ve çıkarılması kolaylıkla yapılabilir. Tulumba presinde standart bir kalıp yuvası vardır, kumaş kaplamalı bir düğme kalıbı yuvası da içerir ancak piyasadaki tulumba preslerde genellikle kumaş kaplamalı düğme kalıbı yuvası dahil olmaz. Bunun dışında masaya monte yapımını gerçekleştirebileceğiniz birçok aparatı barındırır.

 

Tulumba Pres Kalıp Aparatı Özellikleri Nelerdir?

Tulumba presler, tekstil atölyelerinde, evlerde ve diğer yerlerde uzman olmadan da kullanılabilen, kolay kullanım imkanı tanıyan bir pres olma özelliği taşır. Tulumba pres kalıpları, ev tipinde olan ağır olmayan preslerle ve tekstil atölyelerinde kullanılan profesyonel makinelerde kullanılmaya da uygundur. Tekstil ürünlerinin hangisinde kullanılacaksa o ürüne göre ayrı aksesuarlar ve bunlar için de ayrı boyutlarda aparatlar bulunur. Hangi amaçla kullanılacaksa o amaç için olan kalıpla çıtçıt, düğme gibi aksesuarları monte edebilirsiniz. Satın aldığınız ürüne göre olan aparatı yani montaj kalıplarını da alarak aşağıda bulunan ürünleri tekstil malzemeleriniz üzerine uygulayabilirsiniz.

 • Kuşgözü, kumaş düğme, çıtçıt ve rivet basma,
 • İnci çakma,
 • Kumaş ya da deri delme.

Aparatlar ise;

 • Sedefli Çıtçıt Tulumba Pres Aparatları,
 • Kapaklı Çıtçıt Tulumba Pres Aparatları,
 • Ortası Boş Çıtçıt/Klikıt Çıtçıt Tulumba Pres Aparatları,
 • Kalın Kumaş Çıtçıt Tulumba Pres Aparatları,
 • Kumaşa Delik Açma/ Padova Delici Zımba Takım Aparatı,
 • İnci Çakma Tulumba Pres,
 • Kot Düğmesi Tulumba Pres Aparatları,
 • Rivet Tulumba Pres Aparatı
 • Kumaş Düğme Yapımı Tulumba Pres Aparatı,
 • Kuşgözü için Tulumba Pres Aparatı,
 • Delik açma, kemer delme pensesi
 • Kuşgözü Çekiç ve Kesme Kalıbı Aparatları,
 • Kuşgözü Çekiş ile Çakım Aparatı vb. montaj uygulama kalıp aparatları bulunmaktadır.

Tulumba Pres Kalıp Aparatı Nerelerde Kullanılır?

Tasarım bölümleri, örnek malzeme yani numune hazırlamak, tekstil atölyelerinde, isterseniz evlerde kullanmak ve ürün çakımı yapmak için kullanabilirsiniz. Kalıp olmadan yani aparatsız olarak satın alabileceğiniz gibi aparatlı da alabilirsiniz. Çeşitli kalıpları yani aparatları ile satın aldığınızda daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.

 • Giyim; spor, dış mekan, mont, çocuk ya da bebek giyim, iç giyim (örgü ya da triko),
 • Çanta, cüzdan (deri ya da bez),
 • Ev tekstili; perde, nevresim,
 • Afiş, tente, branda,
 • Pvc malzeme,
 • Hobi malzemeleri; karton, kraft, mukavva,
 • Kot ürünler,
 • Yat, kamp ya da dış mekan spor malzemeleri ve ürünleri için kullanabilirsiniz.

Bu malzemelere uygun olan aparatlar ile kuşgözü, rivet ve çıtçıt gibi aksesuarları monte edebilirsiniz. Taşınabilir, ağır olmayan ve küçük bir el presidir. Amatör olarak kullanılabileceği gibi profesyonel olarak da kullanım imkanı tanır. El yordamı ile manuel basılarak kullanım kolaylığı da taşır.

Tulumba Pres Kalıp Aparatı Nasıl Kullanılır?

Tulumba prese tek bir araçla tüm işlerinizi yapmanızı sağlar. Yapmak istediğiniz işleme göre aparatlarınızı ayrı ayrı ya da birlikte satın alarak kullanabilirsiniz. İşleme göre aparatları yani çakma kalıplarını değiştirerek kullanım yapmalısınız. Bu aparatları kolaylıkla takıp çıkarabilirsiniz ve yaklaşık 2 kilogram olan bu ürün ile kolaylıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz. İsteğinize göre masaya sabit bir şekilde konumlandırarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Genellikle tulumba el presi, bir adet standart kalıp yuvası, 1 adet lokma anahtarı ve 1 adet kumaş kaplama için düğme kalıbı yuvası aparatları ile satılmaktadır. Bu kalıplar ya da diğer kalıpları tulumba presin kalıp takma yerine takıp montesini gerçekleştireceğiniz ürünü presin arasına yerleştirerek manuel olarak presleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kullanım kolaylığı açısından çok başarılı bir üründür.

Her aparatın kullanım şekli mevcuttur çünkü aparatlar kullanılacak ürünlere göre ayarlanır. Örneğin, kuşgözü aparatını iki adet ince deri kumaşı birleştirme veya delikleri sağlamlaştırma gibi amaçlarla kullanabilirsiniz. Kuşgözü aparatı genel olarak bir ürüne asma yerini montelemek, kulp takmak ve süslemeleri preslemek amacı ile kullanılabilir. Yine bir örnek verecek olursak, kapsül aparatlar ise alt ve üst parçalardan oluşur. Çeşitli boyları vardır ve kapsüllerin altına halka kısmını yerleştirerek kullanabilirsiniz. Kapsül aparatının kalıbı da iki adetten oluşur. İlk olarak burgulu bir kısmı vardır ve bu kısmı üst yuva kısmına vidalamak gerekir. Altı daha büyük olan kısmı da alt yuvaya yerleştirmek gerekir. Yine bir deriye bu kapsüllerle basma işlemi yapılırken derinin ön kısmını kapsülün de ön kısmına gelecek şekilde yerleştirmeli, basma işlemi yapılacağı zaman ise deri ters tarafına döndürülüp üst kısmı alttaki kalıba koyulmalıdır. Aparatların kullanım şekli örneklerde olduğu gibi değişmektedir. Kullanacağınız ürün ve yapacağınız işlemlere göre (basma, delme vb.) aparatları ve kalıpları seçerek tulumba prese takmalı ve sonra ürünlerinize monte işlemlerini yapmalısınız.

Tulumba Pres Kalıp Aparatı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tulumba pres kalıp aparatını satın alırken her bir ürün ve ürünün boyutlarına aynı zamanda kullanım amacınıza, yapacağınız işlemlere göre aparatları almalısınız. Tulumba pres tek bir makine ile işlem yapma imkanı tanır fakat ayrı aparatlar sayesinde bu işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Özetle satın alma işlemi gerçekleştirirken aparatları boyutlarına uygun seçmeye dikkat etmelisiniz.

Tulumba Pres Kalıp Aparatı Fiyatları

Tulumba pres kalıp aparatlarının birçok çeşidi vardır ve bu çeşitler de kendi içinde boyutlarına göre farklılaşmaktadır. Bu sebeple fiyatlar boyutlara ve çeşitlere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar ve ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir