Riga Cetvel Seti

Seri üretime bağlı olan tekstil malzemelerinde hassas bir ölçü mantığı bulunmasa da kişiye özel tasarımlarda ölçü almak oldukça önemlidir. Riga Cetvel seti ölçünün oldukça önemli olduğu terzilerde, moda evlerinde ve evde dikiş yaparak satış yapanlar için büyük bir gereklilik taşımaktadır. Bireylerin ölçülerini alarak titiz bir işçilik çıkarmaya çalışan dikiş severlerin vazgeçilmez malzemesi Riga Cetvel milimetrik ölçümler yapabilmeyi sağlamaktadır.

Riga Cetvelinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Riga Cetvelleri birbirinden ayırırken sahip oldukları farklı özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin cetvelin imal edildiği malzeme onları ayırmanın en kolay yollarından biridir. Terzilerin kullandığı cetveller genellikle tahtadan meydana gelmektedir. Her ne kadar tahta cetvellerin kullanışı rahat olsa da bazı sert darbelere karşı yeterince dayanıklı değillerdir. Cetvelleri birbirinden ayırmanın bir diğer yolu da geometrik şekilleridir. Düz, eğri ve çok eğri şekilde ayrılan bu cetveller üzerindeki milimetrik rakamlar ve şekilleri sayesinde tekstil sektörüyle bireysel olarak ilgilenenler çok rahatlatmaktadır. Riga Cetvel seti içerisinde bulunan gönye ve kolevi cetvellerde şekle göre ayrılan cetveller arasında yer almaktadır.

Riga Cetvel Nedir?

Cetveller hayatımıza 18. Yüzyılda girmiştir ve günlük hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Çizim, kesim ve yapılandırma sırasında genel hatların belirlenmesi için kullanılan cetveller özellikle geometri ve teknik resimde düz çizgi oluşturmak ve mesafeleri ölçmek için kullanılmaktadır. Moda tasarım alanında da kendine bir yer edinen Riga Cetveller sayesinde kusursuz tasarımlar ve teknik işler çıkarmakta oldukça kolaylaşıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi şekillerine ve üretildikleri malzemeye göre farklılık gösteren Riga Cetvellerin eğriler oluşturmak için kullanılan türleri Fransız eğrisi adını da almaktadır. Riga Cetvel setine sahip bir birey içerisinde bulunan malzemelerle kesilecek kumaşa, tasarıma veya kıyafete uygun türü seçmelidir. Uygun türü seçtiğinizde kumaşın üzerine cetveli koymalı ve kurşun kalem yardımı ile ölçü almalısınız. İşaretlediğiniz ölçüleri makas, bıçak ya da farklı bir kesici alet ile ayırarak kalıp çıkarabilirsiniz. Riga Cetvel kendi beden ölçülerinize uygun desen ya da mevcut desenler üzerinde değişiklik yapacaksanız da kullanıma uygun bir araçtır. Elinizdeki diğer malzemelerle bir araya getirerek Riga Cetvellerle yaratıcı tasarımlar ortaya çıkarabilir ve bunları sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Riga Cetvel Seti Nerelerde Kullanılır?

Moda sektörünün yanı sıra çizim araçlarıyla birlikte de kullanılan Riga Cetveller, mimari alanlar, mühendislik alanın ve matematik alanında da önemli bir yere sahiptir. Çizimlerin ölçümü, çizimlerin tutarlılığı ve çizim hızını iyileştirmek amaçlı kullanılan bu set teknik resim gibi alanlarda kurtarıcı görevi görmektedir. Kalem yardımıyla Riga Cetvel ile oluşturduğunuz tasarımları işaretleyebilir ve birbirinden farklı geometrik şekli kolay bir şekilde çizebilirsiniz. Çizim tahtaları ile de birlikte kullanılabilen Riga Cetveller, günümüzde gelişen teknoloji yardımıyla panolarla ve çizim makineleriyle de bir araya geliyor. T-kare ya da düz kenar olarak da bilinen cetveller yatay ve dikey çizgiler çizmeye yardımcı olurken Fransız eğrileri diğer araçlarla çizilemeyen eğrileri oluşturmaya yardımcı oluyor.

Riga Cetvel Seti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Riga cetveller moda sektöründe boyun bölgesi, kol deliği, kol kapakları, cep konturları ve daha birçok parçanın çizilmesine ve ölçülmesine olanak sağlıyor. Riga cetvellerin çok farklı isimlerden oluştuğunu söylemekte oldukça mümkün. Fransız eğrisi, Tasarım eğrisi ve daha birçok şekilde anılan bu cetveller desen taslakları için, yaka, kol ayarı yapmada, pens atmada ve yan dikiş yapmada doğru ölçüyü bulmaya kolaylık sağlamaktadır.

Riga Cetvel Seti hangi parçalardan oluşmaktadır ?

Riga Cetvel Seti 7 ana parçadan olup Ahşap Gönye, Ahşap Az Eğri Riga, Ahşap Düz Riga, Ahşap Çok Eğri Riga, Ahşap Ön Etek Rigası, Ahşap gönye mektep ve ahşap kavadoradan oluşmaktadır.

Çok yönlü özellikleriyle karşımıza çıkan Riga Cetveller, mimari plan, profesyonel kesim ve çizim gibi alanlarda hayatımızın vazgeçilmezleri haline geliyor. T-kare cetveller sayesinde kusursuz çizgiler ve Fransız eğrileri ile doğru açılar elde edebilmemize olanak sağlıyor. Bu sayede bir kez bakanı bir daha baktıracak tasarımlar çıkarmanıza da yardımcı oluyor. Riga Cetvel setleri dayanıklı ve tasarıma kolaylık sağlayacak esnek malzemelerden oluşturuluyor. Detay isteyen işlerde ise daha sert malzemeden meydana gelen setler tercih ediliyor. Mimarlık ofislerinde, moda evlerinde, endüstride, okullarda karşımıza çıkan bu cetvel setlerinin gri polistirenden üretilenleri genellikle 0,8 inçlik kalınlıkta çizimler için kullanılıyor. Ahşap olan Riga Cetvel Setleri kıvrım, çubuk deseni ya da derecelendirmede tasarımcılar ve mimarlar için uygun kalıp çıkarmada başarılı bir sonuç veriyor.

Riga Cetvel Fiyatları

Her alanda olduğu gibi Riga Cetvel seçerken de bütçe oldukça önemli bir etken haline gelmektedir. Ürünleri tek tek alırken mi yoksa set olarak alırken mi daha hesaplı, hangi malzeme çeşidini seçmek daha mantıklı bunların hepsi fiyat değerlendirmesi yaparken kendimize sorduğumuz sorular arasında yer alıyor. Dayanıklılık olarak diğerlerinden daha kaliteli olan cetvellerde tabii ki fiyat farkı oluşuyor. Fakat hem sağlam hem de hesaplı cetvel türleri de mevcuttur. Tek tek yerine almak yerine ürünleri set halinde almakta daha uygun bir fiyatı karşınıza çıkaracaktır. Fiyat konusunda önceliğiniz sizin gereksinimleriniz olmalıdır. Set halindeki ürünlerin hepsine ihtiyacını olmaması halinde tek tek cetvelleri tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Değerlendirme yaparken maksimum performans alacağınız ürünleri tercih etmeli, fiyat hesaplamasını buna göre yapmalısınız. Uygun olduğunu düşündüğünüz fakat uzun süre işinizi görmeyecek olan Riga Cetvel setlerini ya da ürünlerini tercih etmek yararınıza olmayacaktır. Kumasbegen.com aracılığıyla hem uygun fiyatlı hem de dayanıklı Riga Cetvel setini sepetinize ekleyerek yaratıcılığınızı ortaya çıkartabilirsiniz.

Instagram sayfamızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.