Mont Çıtçıtı Nedir?

Terzilerin ve giyim mağazalarının önemli nesnelerinden birisinin mont çıtçıtı olduğunu biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız yapı itibariyle dört parçadan oluşan çıt çıtlar, dikili olduğu iki bölgeyi birbirine birleştirmeye yardımcı oluyor. Bir başka ifade ile açıldığında iki parça, kapandığında tek parça formuna gelen çıt çıtlar bulundukları bölgede birleştirme görevi üstleniyor. Çıt çıtlar genel itibariyle dış giyim üzerinde kullanılmasıyla tanınıyor. Mont çıtçıtı, kumaşın rengine ve formuna da bağlı olarak metal materyal kullanılarak yapılıyor. Metal yapıdaki mont çıtçıtları kıyafetlerin birleştirilmesinde dayanıklı bir nesne olarak karşımıza çıkıyor.

Üstelik kıyafetin rengi de göz önünde bulundurularak farklı renk ve desenlerde de kullanıcıya sunulabiliyor. Montlar üzerinde şık bir detay olarak öne çıkan mont çıtçıtları arasında özellikle sedefli olanlar kullanıcıların beğenisini topluyor. Montlar üzerinde birleştirici rol oynayan nesneler bir diğer ifade ile tutturucu görevi görüyor.

Kullanıcıların gördüğü kısımlarında iki parçaymış gibi görünen mont çıtçıtları, yapı olarak dört parçadan oluşuyor. Mont çıtçıtlarının dört parçası yerleşim olarak şöyle konumlandırılır: Mont çıtçıtının dört parçasından iki tanesi kullanıcı tarafından görülebilen kumaş üzerinde konumlandırılır. Dört parçadan geri kalan iki parça ise kullanıcıların direk gözle göremediği alt kumaş içerisinde yer alır. Diğer iki parça ise kumaş üzerindeki iki parçanın sağlamlığı üzerinde etkilidir. Bir başka ifade ile kıyafetlerin iki tarafını birbirine bağlayan mont çıtçıtlarının gözle görülen kısımlarındaki iki parça kumaşın üzerinde yerini alıyor. Bağlayıcılık özelliğini kazandıran diğer iki parçaları da kumaşın altına konumlandırılıyor. Mont çıt çıtları sayesinde kullanıcıların giydikleri montların iki tarafı birleştiriliyor. Böylece hem soğuk havalarda ısı girişi engelleniyor hem de daha şık bir görünüm elde ediliyor.

Mont Çıtçıtı Nerelerde Kullanılır?

Giydiğiniz montların daha düzenli durmasını ister misiniz? Cevabı evet olan kullanıcılarımıza mont çıtçıtları ndan bahsetmek istiyoruz. Birleştirici ve/veya tutturucu bir özelliğe sahip olan metalik yapıdaki nesneler kıyafetler üzerinde düzenli bir görünüm sağlıyor. Kalıcı olarak ilgili kumaş üzerinde yerini alan mont çıtçıtları yapısı itibariyle iki farklı ebatlarda üretiliyor. Üretim tipi olarak mont çıtçıtlarının çeşitleri şu şekildedir:

  • Ağır kumaş yüzeylerine uygun mont çıtçıtları,
  • Hafif kumaş yüzeylerine uygun mont çıtçıtları,

Yukarıda belirttiğimiz gibi ağır ve hafif kumaşların yapısına uygun olarak üretilmesiyle birbirinden farklılaşıyor. Hafif kumaş yüzeylerine uygun mont çıtçıtları, küçük formda üretiliyor. Büyük ve geniş formda üretilen mont çıtçıtları ise, hacim olarak ağır montların üzerine konumlandırılıyor. Montunuzun önünü kapatmak istediğinizde ilgili bağlantı malzemesi bir başka ifade tutturucu yapıdaki çıtçıtı kapatmanız yetiyor. Aynı şekilde havanın ısınmasıyla ilgili metalin iki parçasının birbirinden ayrılmasıyla beraber montun önü tekrar açılabiliyor. Kullanıcıların isteğine bağlı olarak açılıp kapanabilen mont çıtçıtları sayesinde giydiğiniz montlar daha düzenli bir duruşa sahip oluyor. Bir diğer ifade ile, kullanıcıların istediklerinde açıp istediklerinde kapatabildikleri metal yapıdaki nesneler sayesinde montlarınız düzenli bir forma kavuşuyor. Kullanıcıların montun önünü kapatırken geçici bir bağlayıcı rolüne sahip olan çıt çıt çeşitleri, kolayca kapanabildiği gibi; sert yapıda olan mont çıtçıtlarında kullanıcılar kapatırken zorlanabiliyor. Önü kapanmayan montlarınız mı var? Evet yanıtını aldığımız kullanıcılarımıza çıt çıtlar sayesinde montlarını düzenli bir forma getirebileceklerini belirtmek istiyoruz. Sizlerde montlarınızın önünü kapatmak istiyorsanız, mont çıtçıtı çeşitleri arasından tercihinizi yaparak montunuza yeni bir soluk getirebilirsiniz. Montunuzun rengine ve desenine uygun mont çıtçıtları sayesinde, montlarınız artık daha kullanışlı oluyor.

Mont Çıtçıtı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

İki farklı kumaş yüzeyini birbirine tutturan çıt çıtlar, bazı durumlarda fonksiyonunu kaybedebiliyor. Sert hamlelerle çekilen ve/veya takılan mont çıtçıtları bulundukları alan içerisinden çıkabiliyor. Bir diğer ifade ile, mont çıtçıtı dikkatli bir şekilde açılıp kapanmazsa herhangi bir ters hamle de bulundukları yuvadan dışarıya çıkma riskine sahiptir. Konumlandırıldığı alandan çıkmamasına rağmen bazı zamanlarda mont çıtçıtları bağlayıcılık özelliğini yitirebilir. Her iki durumda da mont üzerinde kullanılamaz forma gelebilmesi olasıdır. Bu durumlarla karşılaşan kullanıcıların zevklerine ve bütçelerine uygun mont çıt çıtlarını satın aldıktan sonra eskisiyle değiştirmeleri gerekmektedir.

Hangi Boy ve Ölçülerde Mont Çıtçıtı Bulunmaktadır?

Genel olarak en çok tercih edilen mont çıtçıtları 10 mm, 12.5 mm ve 15 mm olarak ön plana çıkmaktadır.

Mont Çıtçıtları Nasıl Takılır?

Montuna yeni bir form kazandırmak isteyen kullanıcılarımızın en çok merak ettiği soru “Montun üzerine çıtçıtlar nasıl takılmaktadır?” oluyor. Sizler de ilgili soruya cevap arıyorsanız sizlere izlemeniz gereken aşamalar ve ihtiyacınız olan gereçlerden bahsetmek istiyoruz. Mont çıtçıtı takılırken ihtiyacınız olan araç ve gereçler şu şekilde sıralanıyor:

Elde Çakma Aparatı kullanabileceğiniz gibi Tulumba Presler en çok kullanılan aletlerdir.

Son olarak ise, bütçenize ve zevkinize uygun tercih ettiğiniz dört parçadan oluşan çıt çıtlar da montunuzu farklı bir forma getirmeye yardımcı oluyor. Yukarıda belirtilen araç ve gereçler yardımıyla makinesiz çıt çıt takılabiliyor. Ayrıca montuna çıt çıt takmak ve/veya bozulan çıt çıtını değiştirmek isteyen kullanıcılarımız çıt çıt makinesi yardımıyla da seçtikleri mont çıt çıtlarını mont üzerine konumlandırabiliyor. Mont çıtçıtı takılmasına yönelik sunulan bilgiler ışığında ister hobi isterseniz de tamir amacıyla mont çıt çıtlarını yerine konumlandırabilirsiniz.

Mont Çıtçıtı Özellikleri Nelerdir?

Sahip olduğunuz montunuzun yapısına göre tercih edebileceğiniz mont çıtçıtı çeşitleri yukarıda belirtildiği gibi kumaşın hafif yada ağır olmasına göre değişiyor. Kullanıcıların yapı olarak ağır bir formda olan montlarına hafif kumaşa uygun çıt çıt takmaları halinde beklenilen bağlayıcılığı göstermediği görülüyor. İki kumaşın birleştirilmesinde rol oynayan çıt çıt çeşitleri, yapı olarak farklı çeşitlere de sahiptir.

Mont Çıtçıtı Hangi Renkleri Vardır?

Montunuzun rengine ve desenine göre seçebileceğiniz çıt çıtların modelleri renk ve desene göre de farklılaşıyor. Mont tercihinizi sadelikten yana mı yoksa gösterişten yana mı kullanırsınız? Tercihi sadelikten yana olan kullanıcılarımız daha çok mont / gömlek çıtçıtları arasından gümüş, antik, oksit, altın ve füme olanları tercih edilmektedir. Abartılı kıyafetler tercih eden kullanıcılarımızın ise sedefli çıt çıtlar, taşlı çıt çıtlar, gold ve gümüş detaylı çıt çıtlar ilk tercihi olmayı başarıyor. Çıt çıtlar montlar haricinde farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Örnek vermek gerekirse; mont üzerine konumlandırılabilen çıt çıt çeşitleri çanta, kemer ve bot modellerinde  ve deri ürünlerindede yer bulmayı başarıyor.

Instagram sayfamızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.