Kuşgözü Nedir?

Günlük hayatımızda pek çok alanda ve genellikle asılan eşyalarda kullanılan metal halkalara kuşgözü adı verilmektedir. İki farklı parçayı bir araya getirmeye yarayan bu halkaları ayakkabı, çanta, kemer ve pantolon gibi aksesuarlarda görmekteyiz. Kuşgözü kullanımının en büyük yararı kullanıldıkları eşyalardaki kumaşların ağırlığından yırtılmasını önlemesidir.

Kuşgözü Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Kuşgözünün birbirinden farklı çeşidi vardır. Kullanılacak tasarım için en uygun çeşit hangisi ise o kuşgözü seçilmeli ve tasarımlar bu şekilde zenginleştirilerek yaratıcılık katılmalıdır.

KumaşBeğen bünyesinde  no 3, no 5, no 24 ve no 28 Kuşgözlerini çeşitli renklerde bulabilirsiniz.

Kuşgözü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Saç kuşgözleri genellikle perdelerde, kolayca yırtılabilen kumaşlarda ve hafif malzemelerde kullanılır. Saç kuşgözleri metaldendir ve altında bir çıkıntısı bulunmaktadır. Altında bulunan çıkıntı sayesinde iki parçadan oluşan kuşgözü kolay bir şekilde sıkıştırılabilir. Saç kuşgözleri çoğunlukla metalden oluşsa da plastik olanları da vardır. Bu parçaları kullanım alanlarına ve uygulama aletine göre kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Kuşgözünü kumaş ile birleştirirken kumaşın yırtılmasından endişe ediyorsanız en doğru seçim düz ve sade bir kapsül olacaktır.

Basılı medya, büyük boy branda ve reklamcılık işleri için en ideal malzeme plastik kuşgözleridir. Plastik kuşgözleri kumaşı zedelemez ve iç, dış mekanlarda kullanılabilir.

Sadece Ağır kumaşlarla çalışıyorsanız metal kuşgözleri ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır. Çadır, kemer, branda gibi dayanıklılık gerektiren ürünlerde metal kuşgözleri kullanılmaktadır.

Kuşgözü Hangi Renkleri Vardır?

Kuşgözü başta metal olmak üzere siyah, kırmızı, gümüş, antik, siyah, beyaz ve yeşil gibi farklı renklerde de üretilmektedir.

Kuşgözü Nerelerde Kullanılır?

Kuşgözü birçok alanda karşımıza çıkan bir üründür. Bu ürünü kullanmak ve yaratıcı uygulama yapmak isteyen insanların merak ettiği konulardan biri de kuşgözünün kullanım alanlarıdır. En çok kullanıldığı yer ise kemerlerdir. Çantalarda da sıklıkla görülen kuşgözleri, ayakkabı bağcıklarında, ceketlerde, mayolarda ve son zamanlarda moda haline gelen pantolon ve kazaklarda görülmektedir. Örgü örmeyi ya da “Kendin Yap” projelerini seviyorsanız kuşgözlerinizle tasarımlarınıza yaratıcılık katabilirsiniz. Bunun yanı sıra sokaklarda gördüğümüz tentelerde, billboardlarda, ağır kumaşlarda ya da brandalarda da kuşgözleri ile karşılaşabilirsiniz. Evinizde ise duş perdelerinde, modern perde türlerinde kuşgözlerinin kullanıldığını görebilirsiniz. Tabii ki bunları çeşitlendirmek oldukça mümkündür. 

Kuşgözleri Nasıl Uygulanır?

Kuşgözleri bir çakma aleti ve kuşgözü tabancaları ile basit bir şekilde takılabileceği gibi Tulumba Presler ile basılması en konforlu yöntemidir. Kuşgözü seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler aletin elinize rahat bir şekilde oturması ve kolay bir şekilde hareket etmesidir. Kuşgözü makineleri oldukça hızlı şekilde düzgün delikler açacaktır. Eğer bu işlemi sürekli yapmayacağım ve makine almak istemiyorum gibi bir düşünceniz varsa makinesiz bir şekilde de delik açabilirsiniz. Bunun için sert bir zemine ihtiyacınız vardır. Sert zemini kumaşın altına koyduktan sonra kuşgözünü takacağınız üründe bir işaretleme yapmalısınız. Kumaşı delmek için kullanılan kuşgözü aparatına çekiç ile vurarak bir delik açabilir ve daha sonra kuşgözü parçalarını deliğe yerleştirebilirsiniz. Parçaları yerleştirdikten sonra da kuşgözlerini sıkıştırmak için çekiçle üzerine vurmalısınız. Çekiçle kuşgözü makinesi olmadan bu şekilde sonuç alabilirsiniz.

Instagram sayfamızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.