Dikiş Mandalı Nedir?

Mandal, genellikle nesneleri sıkıştırarak sıkıca tutan bir araçtır. Farklı materyallerden üretilebilen mandallar, genel olarak plastik, ahşap ya da çelik modelleri ile daha çok tercih ediliyor. Mandallar, dikiş yaparken kullanılan dikiş mandalları gibi kullanım alanlarına göre farklı şekillerde kullanılabilir.

Dikiş mandalları, dikiş iğnelerinin daha güvenli alternatifidir. Battığında can acıtan, sıklıkla kaybolan ve kaybolduğunda herhangi bir yerinize tekrar batma ihtimali bulunan, bazen kumaşa taktığınızda dikişi yapana kadar çıkmış olan dikiş iğneleri, bu ve bu gibi pek çok olumsuz durumu da beraberinde getirebiliyor. Dikiş iğneleri bu kadar olumsuz duruma neden olurken yardımınıza dikiş mandalları yetişiyor! Dikiş mandalları, dikiş iğneleri gibi batmaz, kaybolsa da hızla bulursunuz ve en önemli özelliği de kumaştan kaymaz. Böylelikle dikiş mandalları ile dikişlerinizi hızlı ve konforlu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dikiş mandalları, daha güvenli, konforlu ve pratik dikiş yapmanıza yardımcı olacak araçlardandır. Dikiş mandalları, dikiş yapılacak kumaşın dikimi sırasında kaymasını engeller. Dikiş mandalları diğer mandallara göre daha farklı biçimdedir. Genelde mandallar her iki tarafından da eşit şekle sahiptir. Fakat dikiş mandallarının her iki tarafı birbirinden farklıdır. Mandalın alt kısmı düz bir şekildeyken üst kısmı ise alt kısmıyla paraleldir ve daha kıvrımlı farklı şekildedir. Dikiş mandalının bu biçime sahip olması, kumaşı daha iyi ve düz bir şekilde kavrayarak sıkıca tutabilmesini sağlar. Dikiş mandalları, dikiş yaptığınız kumaşın kaymasını önleyerek daha iyi ve hızlı dikiş yapmanıza yardımcı olur.

Yaptığı dikişlerle fark yaratmak ve hızlı şekilde dikiş yapabilmeyi kim istemez ki? Siz de dikişlerinizde hem rahatlığı ve konforu tadarken hem de harika dikişler yapmak isterseniz, kaliteli ürünleri ve güvenirliliği ile KumaşBeğen sizleri bekliyor. 

Dikiş Mandalı Nerelerde Kullanılır?

Dikiş mandalları, dikiş dikerken dikiş iğneleri yerine daha güvenli bir kullanım sunar. Dikiş mandalları, dikiş yapılan her yüzeyde kullanılabilir. Dikiş mandalları diğer mandallara göre daha farklı form ve yapıdadır. Dikiş mandalları kumaşın türüne, dokusuna ve desenine göre ayarlanarak kumaşa rahatlıkla tutturulur. Kumaşı sıkıca kavrayan dikiş mandalları, kumaşın kaymasına izin vermediği için hızlı şekilde dikiş yapmanızı kolaylaştırır. Genellikle dayanıklı plastik malzemeden üretilen dikiş mandalı kullanıcılarına kolaylık sağlar.

Daha çok dikiş dikerken kullanılıp tercih edilen dikiş mandalları farklı amaçlar için de kullanılabilir. Dikiş mandallarının alt kısımların düz yapıda olması, genel kullanımı dışında farklı alanlarda da kullanımının imkanını sağlamaktadır. Dikiş mandallarını, özellikle de küçük tip mandalları kitap ayracı olarak kullananlar bulunmakta. Küçük kağıtları, fotoğrafları demir ya da ip panolarda asmak için tercih edenler de bulunuyor. Dikiş mandalları diğer mandal çeşitleri gibi boyutlarına göre pek çok alanda tercih edilse de özellikle dikiş alanlarında tercih edilmektedir.

Dikiş Mandalı Özellikleri Nelerdir?

Dikiş iğnelerinin alternatifi olarak üretilen dikiş mandalları, dikiş için üretilmiş olsa da diğer farklı alanlarda da tercih edilebiliyor. Dikiş mandalları diğer mandal çeşitlerine göre oldukça farklı özellikleri barındırır. Dikiş mandallarının özelliklerini sıralayacak olursak şöyledir;

 • Dayanıklıdır,
 • Diğer mandallardan farklı yapıya sahiptir,
 • Uzun ömürlüdür,
 • Farklı boyutlarda farklı kullanım imkanı sunar,
 • Sıkı bir tutuş sağlar,
 • Mandalın ortasında yer alan metal kısımla, mandalın sıkılığını kumaşa göre ayarlama imkanı sağlar,
 • Geniş renk seçeneği vardır,
 • Genel kullanımı dışında farklı kullanım alanlarında da işlevsellik gösterebilir.

Dikiş Mandalı Büyük ve Küçük Tip Arasındaki Fark Nedir?

Dikiş mandalları farklı boyutlarda bulunabilir. Farklı boyutlarda bulunan dikiş mandalları, yaptığınız dikişe göre kullanım kolaylığı sağlar. Büyük tip dikiş mandalı 1.25 cm ene ve 5.5 cm uzunluğa sahip olabilir. Küçük tip dikiş mandalı ise 1 cm ene ve 2.7 cm uzunluğa sahiptir. Büyük tip dikiş mandalı daha geniş ve büyük bir alan kumaşı tutarken küçük tip dikiş mandalı daha küçük alanları tutar.

Büyük tip dikiş mandalı, iki kumaş parçasını birbirine dikerken tercih edilebilir. Küçük tip dikiş mandalı da kumaşta katlanarak dikilecek bir alanı tutturmak için tercih edilebilir. İşlevleri ve kullanım amaçları aynı olan büyük tip ve küçük tip dikiş mandalları arasındaki fark boyutları ve kullanıldıkları alanlardır.  

Dikiş Mandalı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her ürünü alırken dikkat edilmesi gerekenler gibi dikiş mandalı alırken de dikkat etmeniz gerekenler vardır. Aldığınız ya da alacağınız ürünlerde dikkatli olmazsanız hem üründen hem de maddi olarak zarara uğrarsınız. Bu gibi durumları engellemek için işte sizin için dikiş mandalı alırken dikkat edilmesi gerekenler.

 • Dikiş mandalı alırken özellikle dikkat etmeniz gerekenlerin başında, tercih edeceğiniz mandalın kalitesi olmalıdır. Kalitesiz ve iyi bir materyalden yapılmamış dikiş mandalı hızlı şekilde bozulacak ya da kırılacaktır. Bu durumda hem ürününüzden hem de paranızdan olmuş olursunuz.
 • Alacağınız dikiş mandalını nerede ve nasıl kullanacağınıza karar verip öyle tercihlerde bulunmalısınız. Sadece dikiş yaparken kullanmayıp farklı alanlarda da kullanmayı planlıyorsanız alacağınız dikiş mandalının boyutu ve tipi oldukça önemlidir.
 • Kullanacağınız kumaş ve kumaş türlerine uygun nitelikte ve dayanıklılıkta dikiş mandalları seçmelisiniz. Dikiş mandallarının tüm işlevlerini yerine getirebilmesi için uygun zemine ihtiyacı vardır. Yani dikiş için tercih edeceğiniz dikiş mandallarını, ya kumaş türüne uygun olarak seçmelisiniz ya da dikiş mandalınıza uygun kumaş türü seçmelisiniz. Böylelikle dikiş mandalları tüm işlevlerini yerine getirerek size harika bir dikiş deneyimi sunacaktır.
 • Dikiş mandalı alırken ihtiyacınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. İhtiyacınıza uygun olarak 5’li, 10’lu ya da 25’li çoklu setler alabilirsiniz.
 • Dikiş mandallarınızı satın alırken güvenilir ve kaliteli yerlerden tercih etmeye çok dikkat etmelisiniz. Hem güvenilirliğiyle hem de kaliteli ürünleriyle dikiş mandalı ve daha nice ürünleri KumaşBeğen sizlere bu imkanı sağlıyor.

Dikiş Mandalı Nasıl Kullanılır?

Dikiş mandalları, biçim olarak diğer mandallardan farklılık gösterse de diğer mandal türleri gibi kolay kullanıma sahiptir. Dikiş mandalı kullanımı oldukça basittir. Çoğunlukla her kumaş türüne uygun biçimdedir. Dikiş mandalını, kumaş türüne göre rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Dikiş mandalının, kumaş türlerine ya da dikişe göre ayarlayabiliyor olmak büyük avantaj sağlar. Dikiş mandalının nasıl kullanılacağını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;

 • İlk olarak dikiş yapılacak kumaş seçilmelidir.
 • Kumaşın türüne ve yapacağınız dikişe göre uygun büyüklükteki mandal seçilmelidir.
 • Dikiş planına göre dikiş mandalları kumaşa yerleştirilmelidir.
 • Dikiş mandalları kumaşa yerleştirildikten sonra mandalın ortasında bulunan metal kısım ile kumaşa göre mandalın sıkılığı ayarlanarak sabitlenmelidir.
 • Dikiş mandallarını sabitledikten sonra dikiş hızla, pratik ve rahat bir şekilde yapılır.

Dikiş mandalı kullanımı oldukça kolay olmasından kaynaklı olarak kullanıcılarına büyük konfor sunmaktadır. Dikiş yaparken sabitlemek istediğiniz alanı dikiş iğneleri ile sabitlemeniz oldukça meşakkatli ve can yakıcı olabiliyor. Dikiş mandalları da bu meşakkatli ve can yakıcı süreci yaşamamak adına üretilmiş güzel araçlardan biri olarak yerini alıyor. Dikiş dikmenin keyfini rahatça çıkarmak ve hızlı dikişler yapmak dikiş mandalları ile mümkün. Rengarenk, dayanıklı ve farklı boyutlardaki dikiş mandalları ile dikiş üzerine birbirinden farklı, kaliteli ürünler için tercih edeceğiniz doğru adres Kumaş Beğen.

Instagram sayfamızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.